چند ترفند حرفه‌ای برای بازی DOTA 2

از میان بازی‌های پرسروصدای گیمرهای کامپیوتر، دوتا ۲ از محبوبیت قابل‌توجهی در ایران برخوردار است که بخش زیادی از آن را می‌توان به قابلیت دسترسی ساده و عاری از بحث‌هایی چون فیلتر و تحریم، به ساخته‌ی Valve و همچنین المان‌های ویژه و پیچیده‌تر آن نسبت به رقیبان اشاره کرد.متأسفانه یکی از معایب دوتا گیم‌پلی بسیار پیچیده آن است که با در نظر گرفتن صدها آیتم و در دسترس بودن همه ۱۲۱ هیرو از همان ابتدا برای بسیاری از بازیکنان استرس‌زا و فلج‌کننده به نظر می‌رسد. خبر خوش این است که با فرا گرفتن چند نکته ساده به‌راحتی می‌توانید سطح بازی خود را ارتقا دهید و در بدترین حالت خشم هم‌تیمی‌های خود را به‌خاطر تازه‌کار بودن به جان نخرید . با ما همراه باشید با چند ترفند حرفه‌ای برای بازی دوتا ۲ :

آموزش مرتبط:رازهای مخفی در بازی Assassins Creed Valhalla
آموزش اصول اولیه بازی دوتا 2
یادگیری اصول پایه بازی کار چندان دشواری نیست. نابود کردن ساختمان اصلی دشمن که به اصطلاح اِینشِنت (Ancient) نام دارد قبل از آنکه تیم دشمن اِینشِنت شما را نابود کند. دو تیم پنج نفره از بازیکنان در مقابل یکدیگر قرار گرفته و در ابتدا بازی میتوانند از بین بیش از 100 هیرو هرکدام را انتخاب کنند. هیروها به 3 دسته کلی تقسیم میشوند که هر کدام گیم‌ پلی و مکانیک خاصی در طول بازی دارند.
1.هیروهای نیرومند و با دوام (strength):هیروهای strength معمولا HP بیشتری داشته و تانک هستند؛ آنها همیشه جلوتر از سایر هیروها حرکت کرده و در نبردها تخریب یا دمیج بیشتری را متحمل میشوند.
2.هیروهای تند و تیز (agility):به علت سرعت حمله بالا، پتانسیل بالایی برای وارد کردن دمیج به هیروهای حریف دارند. این هیروها باید آیتم هایی را که به آنها دمیج و سرعت بیشتری میدهد را خریداری کنند. HP این هیروها پایین است.
3.هیروهای جادو محور (intelligent):این هیروها انواع مختلفی دارند. بعضی از آنها با استفاده از جادوهای تهاجمی خود ضربه و دمیج زیادی به دشمن وارد میکند و بعضی هم با جادوهای دفاعی و از کار انداختن قابلیت‌های تیم حریف به تیم خود کمک میکنند.
هر هیرو دارای 4 قابلیت یا جادو است که قابل ارتقا هستند. قویترین قابلیت هر هیرو آلتیمِیت(Ultimate)نام دارد. این قابلیت در هر هیرو خاص بوده و یادگیری آنکه چطور به بهترین نحو باید از آن استفاده کرد کار دشواری است.
نقشه بازی
در قسمت پایین سمت چپ نقشه بازی قرار دارد . 3 Lane راه مختلف وجود دارد که برج‌های دفاعی از آنها محافظت میکنند و کریپ‌های تحت کنترل هوش مصنوعی از دو سمت این 3 لین به سمت مخالف یکدیگر حمله میکنند و بازیکنان باید با کمک این کریپ‌ها اینشنت حریف را نابود سازند.

چند ترفند حرفهای برای بازی دوتا ۲ 2کشتن کریپ‌ها به هیرو شما طلا و تجربه میدهد. از طلا برای خرید آیتم‌های متنوع بازی استفاده میشود و تجربه به لول‌آپ کردن هیرو شما و قابلیت‌هایش کمک میکند. نقشه بازی همانجایی است که روند بازی جلو رفته و بازیکنان استراتژی خود را انتخاب و اجرا میکنند. یادگیری مکانیک‌های بازی کاری بسیار دشوار است و حتی شاید غیرممکن به نظر برسد. اگر بازیکنی بخواهد رده یا رنک (Rank) خود را در بازی ارتقاع دهد مطالب تئوری زیادی برای حفظ کردن و یادگیری وجود دارد. بازی Dota 2 به قدری نیازمند توانایی محاسبات مختلف، زمانبندی‌ها، پیشبینی، حل مسئله، کارتیمی، تئوری‌سازی و درک بالا است که بی دلیل نیست بسیاری از بازیکنان حرفه‌ای آن را نابغه می‌نامند. تصمیم‌گیری در کسری از ثانیه، زمانی که پای میلیون‌ها دلار وسط باشد و میلیون‌ها نفر درحال تماشای مسابقه باشند بسیار سخت بوده و بازیکنان فشار زیادی را تحمل میکنند؛ اما با این وجود تصمیم درست را گرفته و در نهایت پیروز میشوند!
آموزش کنترل هیروها و قهرمانان در بازی دوتا 2
هیروها واحدهایی هستند که توسط بازیکنان هدایت میشوند (هر بازیکن یک هیرو). در مجموع در هر بازی 10 هیرو وجود دارد. هیروها هرکدام دارای تفاوت‌های عمده‌ای هستند

چند ترفند حرفهای برای بازی دوتا ۲ 3

گزینه 1) در سمت چپ نمایی از هیرو مورد نظر، به همراه لول یا سطح آن مشخص است که در این مورد لول هیرو 9 از 30 است . با هر بار لول‌آپ یا افزایش سطح هیرو خود میتوانید توانایی های آن را ارتقا دهید. برای توانایی‌های معمولی تا 4 لول افزایش و توانایی اصلی یا ultimate هیرو تا 3 لول قابل افزایش است.
توانایی‌ها برای استفاده نیازمند به مانا یا MP هستند و بین زمان استفاده تا زمانی که مجددا قابل استفاده باشند وقفه‌ای وجود دارد که به آن Cooldown میگویند.استفاده درست از توانایی‌ها و بهره وری درست از مکانیک Cooldown در بازی بخش مهمی از بازی را شکل میدهد. در سمت راست نمای هیرو شما اعداد مربوط به دمیج حمله‌ هیرو، زره، سرعت حرکت و مقادیر 3صفت اصلی (که در ادامه به آن خواهیم پرداخت) نمایش داده میشود. بیشتر بازیکنان از 4 کلید اصلی QWER به عنوان میانبر توانایی‌های هیرو استفاده میکنند.
نکته مهم: درمورد ultimate آن است که تنها از لول های 6، 12 و 18 میتوانید لول آن را افزایش دهید.
گزینه 2) در سمت چپ توانایی‌‌ها، درخت استعداد هیرو نمایان است. این درخت پس از لول 10 و پس از آن هر 5 لول فعال شده و به شما فرصت انتخاب بین یکی از دو استعداد هیرو مورد نظر را میدهد که این موضوع در کنترل رول (Role)و سبک بازی شما در شرایط مختلف بسیار کمک میکند.
گزینه 3) در پایین رابط کاربری دو نوار سبز و آبی مشهود است. این دو خط میزان HP شما (سبز رنگ) و میزان MP شما (آبی رنگ) را نشان میدهد. در انتهای این دو خط نیز میزان احیا شدن هرکدام بر مبنا ثانیه قابل مشاهده است.
گزینه 4) در بالای رابط کاربری نوار وضعیت هیروی شما واقع شده که در آن باف‌های (buff) مربوط به هیرو شما قابل رویت است. باف‌های مثبت با دایره‌ای سبز رنگ و باف‌های منفی با دایره‌ای قرمز رنگ مشخص‌اند. به طور مثال در عکس بالا باف دمیج دوبرابر که یک باف مثبت است با دایره‌ای سبز رنگ احاطه شده است.
گزینه 5) در سمت راست رابط کاربری بخش آیتم‌های در حال استفاده شماست که دارای 6 ظرفیت است. کمی پایین تر بخش کوله‌پشتی واقع شده که دارای 3 ظرفیت تنها برای حمل آیتم‌های دیگر شماست اما آیتم‌هایی که در این بخش گذاشته میشوند قابل استفاده نیستند.
استفاده از آیتم‌ها یکی دیگر از بخش‌های بسیار مهم این بازی است. بازیکنان باید بتوانند با توجه به نیازهای خود و شرایط بازی  آیتم‌های مختلفی را خریده و در شرایط درست استفاده کنند. تعیین کلیدهای میانبر مناسب و پرورش حافظه ماهیچه‌ای قوی در سطح‌های بالا بسیار با اهمیت است. به حداکثر رساندن مکث‌ها و فشردن کلید میانبر اشتباه در هنگام بازی، نیازمند تمرین منظم و صرف وقت است که در ادامه به این بحث بیشتر خواهیم پرداخت.
گزینه 6) همانطور که گفته شد، این مقادیر مرتبط با دمیج هیرو شما هنگام حمله، زره هیرو، سرعت حرکت و مقادیر 3 صفت اصلی است که در محاسبه موارد مختلف بسیار کاربردی است. استفاده ساده و موثر از مکانیک‌های بازی میتواند منجر به اشتباهات فاحش کمتر و درنتیجه برتری شما نسبت به رقیب شود.
کریپ‌ها و تاورها در Dota 2
یادگیری و آموزش اطلاعات مربوط به واحدهای تحت کنترل هوش مصنوعی در بازی دوتا 2 امری ضروری است؛ هرچند لازم به حفظ جز به جز این اطلاعات نیست. برای مثال دانستن آنکه چگونه کریپ‌ها را به طور مداوم لست‌ هیت (Last Hit) کنیم و یا آنکه چطور در زیر تاورها به لست‌هیت ادامه دهیم که در ادامه به آن میپردازیم  توانایی لست‌هیت کردن به شکلی مفید و مداوم اولین قدم برای دستیابی به طلا و تجربه بیشتر و درنهایت پیشرفت سبک بازی شما در Dota 2 است.
کریپ‌های نزدیک ‌زن(Melee)

چند ترفند حرفهای برای بازی دوتا ۲ 4

HP : 550
زره : 2
دمیج : 19-23
طلا : 35-41
تجربه : 57

کریپ‌های دورزن (Ranged)

چند ترفند حرفهای برای بازی دوتا ۲ 5

HP : 300
MP : 500
زره : 0
دمیج : 21-26
طلا : 50-56
تجربه : 69

منجنیق‌ها

چند ترفند حرفهای برای بازی دوتا ۲ 6

 HP : 875
مقاومت در مقابل جادو : 80%
دمیج : 35-46 (250% دمیج بیشتر به ساختمان‌ها)
طلا : 66-80
تجربه : 88

تاورها یا برج‌های دفاعی (Tower)

چند ترفند حرفهای برای بازی دوتا ۲ 7

دارای aura +2 زره
نوع زره آنها از نوع مستحکم است.
به نیروهای دشمن که در برد باشند حمله میکند.
دارای رده‌های 1، 2، 3 و 4
دمیج به ترتیب رده : 110، 152، 152 و 152
زره به ترتیب رده : 17، 19، 19 و 29
طلا به ترتیب رده : 100، 120، 140 و 160 (به کل تیم داده میشود)
اگر denied شود هیچ طلایی به تیم روبرو تعلق نمیگیرد

نکته مهم :
توضیح Deny کردن: نابودی نیرو یا ساختمان خودی (که تنها زمانی که HP آن تقریبا به انتها رسیده) برای محروم کردن دشمن از طلا و بدست آوردن مقدار کمی از طلا برای خود (اگر ساختمان باشد 0) و همچنین کم کردن میزان تجربه دریافتی دشمن.
استراتژی هیروها
همه هیروها به 3 دسته کلی Strength، Agility و Intelligent تقسیم میشوند. زمانی که مقدار صفت دریافتی یک هیرو جز صفت اصلی او باشد، میزان دمیج او افزایش میابد. به اضافه این موضوع، هر صفت با افزایش خود میزان مقادیر خاصی را نیز افزایش میدهد.
Strength : باعث افزایش HP کل، میزان HP احیا شده بر ثانیه و میزان مقاومت به جادو میشود.
Agility :  باعث افزایش زره، سرعت حمله و سرعت حرکت میشود.
Intelligent : باعث افزایش MP کل، میزان MP احیا شده بر ثانیه و دمیج جادوها میشود.
انتخاب یک هیرو بستگی به هر شخص دارد. توصیه میشود که چند هیرو مورد علاقه داشته باشید و مهارت خود را در این هیروها افزایش دهید، زیرا بر اثر گذشت زمان شما به این هیروها عادت کرده و میتوانید در هر بازی‌ای تاثیرگذار باشید.همچنین یکی دیگر از زوایای بازی پیشبینی هیروهایی است که حریف شما ممکن است در آنها مهارت داشته یا بسته به شرایط قصد انتخاب آنها را داشته باشد. به اضافه سعی کنید که محدودیت‌ها و نقاط ضعف هیروهای خود را بشناسید تا بتوانید بر روی آنها کار کنید.
هیرو Sand King

چند ترفند حرفهای برای بازی دوتا ۲ 8هیرو strength و تانک، دارای یک stun و توانایی فرار به همراه یک ترکیب قوی 2 دکمه‌ای stun + ultimate، قابلیت نامرئی شدن و ایجاد موج‌های ارتعاشی که به دشمن دمیج وارد میکند.
هیرو Crystal Maiden

چند ترفند حرفهای برای بازی دوتا ۲ 9هیروی intelligent که هم nuke و هم disabler است. زمانی که زنده باشد به تمام تیم خود مقدار مشخصی MP بر ثانیه و دو برابر همان مقدار به خودش میدهد که میتواند از جادوهای بیشتری بدون کمبود MP استفاده کند. یک ساپورت همه جانبه که میتواند به هر 3 lane کمک کند.
تعیین یک استراتژی برای پیروزی
در اینجا قرار است به 3 اصل مهم در بازی قبل از آنکه شما برای شروع بازی آماده شوید بپردازیم. مفاهیم و اصطلاحاتی که دانستن آنها بسیار ضروری است.
پوش کردن (Pushing): مفهومی که شاید در ابتدا ساده بنظر برسد اما درنهایت عامل سردرگمی شما شود. نابود کردن تاور‌ها نوعی از پوش محسوب میشود؛ به همین دلیل نیاز به نیروهایی برای پوش و به اصطلاح محاصره تاور حریف را دارد. به بیانی ساده‌تر برای پوش کردن تاور حریف نیازمند چندین دسته از کریپ‌ها هستیم. اگر پوش کردن بیش از حد طول بکشد ممکن است منجر به حمله هماهنگ هیروهای دشمن به شما درحالی که در موقعیت نامناسبی قرار دارید بشود. به همین دلیل پوش کردن به تنهایی ریسک بزرگی است خصوصا اگر تیم شما در طرف دیگر نقشه و دور از شما باشد.
فارم کردن (Farming): زمانی که یک هیرو مشغول لست‌هیت کردن کریپ‌ها و یا زمانی که درحال فارم کریپ‌ها در لین بوده قبل از آنکه اقدام به انجام کار دیگری بکند.
گنک کردن (Ganking): اقدام به کشتن هیرو یا هیروهای حریف توسط دو یا چند هیرو. اصطلاح‌ نبردتیمی (Teamfighting) و گنک کردن میتوانند معانی متفاوتی داشته باشند اما به طور کلی دارای یک معنای واحد هستند.
نقش‌های تیمی
کری حمل کردن (Carry):معمولا در سیف لین (safelane) یا لین امن فارم میکند تا زمانی که آیتم‌های خود را کامل کرده و درنهایت بازی را در دست بگیرد. (به اصطلاح بازی را کری یا حمل کند، زیرا وزنه اصلی بازی بر دوش این نقش است.)
مید (Mid):هیرو ای که به صورت تکی در لین فارم میکند و به طلا و تجربه بیشتری در کوتاه مدت دست میابد. میتواند در اوایل بازی را در دست بگیرد.
آفلین (Offlane): هیرو ای که در لین خطرناک بازی میکند و بدون کمک دیگران به سختی فارم یا تجربه ای کسب میکند، میتواند بصورت تکی نیز در لین بازی کند.
ساپورت پشتیبانی نرم (Soft Support):هیرو ای که بیشتر در نقشه درحال گردش است و به لین‌های دیگر کمک میکند. به طور مثال کمک به مید برای گرفتن رون‌ها (Runes) ، گنک کردن و کمک به لین کری و غیره. اولویت فارم از همه رول‌ها به جز هارد ساپورت پایینتر است.
ساپورت پشتیبانی سخت (Hard Support): هیرو ساپورتی که وقف خرید وارد(ward) و استفاده قابلیت‌ها به روش دفاعی میباشد. کمترین اولویت فارم در بین تمامی رول‌ها.
موفق باشید!
لطفا نظر خودتان را برای ما ارسال کنید تا نقاط قوت و ضعف مطالب مشخص شده و در جهت بهبود کیفیت محتوای سایت بتوانیم قدم موثر تری برداریم .

مطالب مرتبط

ترفند جالب تلگرام

تفاوت محافظ برق با چند راهی

فعال کردن چند حساب کاربری در اینستاگرام

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
Rate this post:
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما