اسکایپ در مقابل واتس اپ کدام برنامه تماس تصویری بهتری دارد؟

اگر در این روزها می خواهید تماس تصویری بگیرید، اصولا به شما دو برنامه پیشنهاد می شود. در حالی که به نظر می رسد این دو برنامه یک کار را انجام می دهند اما هر کدام از آنها تفاوت هایی در عملکرد شان دارند و این دست شماست که کدام را برای استفاده انتخاب می کنید. چه تفاوتی بین اسکایپ (Skype) در مقابل واتس اپ (WhatsApp) وجود دارد و کدام برای شما مناسب می باشد؟

اسکایپ و واتس اپ بر روی چه نکاتی تمرکز دارند
بهتر است بدانیم که هر کدام از برنامه ها بر روی چه نکاتی تمرکز دارند. درسته که هر دو برنامه کاری مشابه را انجام می دهند، اما هر کدام قابلیت های مختص به خودشون رو دارند که برای کارهای مختلف به کار میاد.

2

در درجه اول باید گفت که اسکایپ برای تماس از طریق رایانه طراحی شده است. شما می توانید از اینترنت 4G گوشی های هوشمند با دیگر افراد تماس تصویری بگیرید اما اینکار برای شما هزینه بیشتری نسبت به زمانی دارد که با برنامه اسکایپ و از طریق رایانه تماس تصویری برقرار می کنید واین یک مزیت نسبت به واتس اپ می باشد.
واتس اپ برای تماس تصویری از طریق تلفن همراه بسیار مناسب است. شما می توانید این برنامه رو بر روی رایانه نیز استفاده کنید اما راه اندازی آن نسبت به اسکایپ کمی پیچیده تر می باشد. اما اگر بخواهید از طریق اینترنت تلفن همراهتان(4G) با کسی تماس تصویری بگیرید متوجه می شوید که واتس اپ راحت تر اینکار را انجام می دهد.

 

کیفیت تماس تصویری
احتمالا شما هم متوجه شدید که اسکایپ کیفیت تماس تصویری بهتری نسبت به واتس اپ دارد به این دلیل که اسکایپ برای رایانه طراحی شده است و باید با وب کم های HD سازگاری داشته باشد.
اما در مقابل واتس اپ نمی تواند از وب کم استفاده کند، درست است که یک نسخه برای استفاده از رایانه از آن وجود دارد اما همان نسخه هم با وب کم ها سازگاری ندارد. پس شما برای کیفیت تماس تصویری از طریق واتس اپ به دو مورد متکی هستید، یکی سرعت و کیفیت اینترنت و دیگری کیفیت دوربین تلفن همراهتان.

 

ضبط تماس
اسکایپ از قابلیت ضبط تماس در خود برخوردار است و به طور مثال شما می توانید تماسی که با مدیر شرکتی که در آن کار می کنید را ضبط کنید. اما در مقابل واتس اپ این قابلیت را در خود ندارد، البته نرم افزارهای ثالث وجود دارند که یک نوع هک برنامه حساب می شوند و می توانند تماس شما از طریق واتس اپ را ضبط کنند اما ممکن است به خوبی کار نکنند.

تماس تصویری گروهی
برای خیلی افراد این امکان ناشناخته است، واتس اپ می تواند تا 4 نفر و اسکایپ می تواند تا 50 نفر را در تماس تصویری گروهی پشتیبانی کند.

3

امنیت و حریم خصوصی
هر دو برنامه رمزگذاری هایی در بخش گفتگو و ارتباطاتی خود دارند. اما واتس اپ پا را فرا تر گذاشته و به صورت پیش فرض رمز گذاری end-to-end رو به برنامه خود اضافه کرده است، به این معنا که حتی توسعه دهندگان و برنامه نویسان واتس اپ هم نمی توانند به پیام های شما دسترسی داشته باشند.

4

 

اسکایپ هم رمزگذاری end-to-end را در برنامه خود دارد اما این قابلیت به مانند واتس اپ به صورت پیش فرض بر روی آن فعال نیست و خود شما باید آن را در قسمت تنظیمات فعال کنید. واتس اپ بهترین راه ارتباط خصوصی فردی با فرد دیگر رو دارد.

البته شایان ذکر است که هر دو برنامه متعلق به شرکت های بزرگی هستند که به داده های شما علاقمند هستند. واتس اپ متعلق به فیسبوک و اسکایپ متعلق به مایکروسافت است. پس مراقب باشید که چه داده هایی رو به اشتراک می گذارید.

 

فضای ذخیره سازی ابری
اسکایپ به صورت پیش فرض پیام های شما را با فضای ذخیره سازی ابری همگام می کند. به این معنی که می توانید هم از طریق رایانه و هم تلفن همراه تان تمام مکالماتی که داشتید را مشاهده کنید و به آنها دسترسی داشته باشید.

5

در طرف مقابل، واتس اپ هیچ فضای ذخیره سازی ابری برای خود ندارد و اگر شما تلفن همراه تان را به هر طریقی از دست بدهید، مکالمات شما در واتس اپ هم از دست خواهد رفت ( مگر اینکه پشتیبان گیری روزانه را فعال کرده باشید).

 

ثبات و پایداری
اسکایپ زمانی بهترین برنامه برای VOIP(تکنولوژی انتقال صدا روی بستر شبکه) بود. اما از زمانی که مایکروسافت این شرکت را خریداری کرده به مرور کیفیت این ویژگی هم پایین آمده. افراد مختلف گزارش می دهند که سرعت عملکرد اسکایپ پایین آمده، برنامه گاها کرش می کند و حتی باعث صفحه آبی مرگ (Blue Screen of Death) در رایانه می شود.
در طرف دیگر برنامه تلفن همراه واتس اپ بسیار پایدار عمل می کند و مشکلی ندارد، همچنین برنامه مختص رایانه آن هم تا بحال مشکلی نداشته است.

 

کدام برای شما بهتر می باشد؟
همانطور که ملاحظه کردید هر دو برنامه در بخش های مختص به خود خوب عمل می کنند. اینکه کدام یک برای شما بهتر است به نیاز شما بستگی دارد.

اسکایپ در بخش استفاده رایانه ای و شرکتی خوب عمل می کند. فضای ذخیره سازی ابری آن، امکان دسترسی به مکالمات رو در هر جایی به شما می دهد، همچنین با وب کم های HD سازگاری کاملی دارد.

در طرف مقابل، واتس اپ برای استفاده در تلفن همراه بسیار مناسب است. اگر کیفیت مکالمه تصویری و قابلیت فضای ذخیره سازی ابری برای شما مورد اهمیت نیست و اصولا فقط می خواهید با دیگر افراد گفتگوی متنی داشته باشید واتس اپ می تواند همراه خوبی برای شما باشد. برای تماس های سریع خوب بود و کرش نمی کند.

 

انتخاب بین دو تایتان
وقتی صحبت از اسکایپ در مقابل واتس اپ می شود، انتخاب بین این دو کمی سخت می شود. هر دو برنامه متعلق به شرکت های بزرگی هستند. میلیون ها نفر از هر دو برنامه استفاده می کنند. اما انتخاب ساده تر می شود هنگامی که می دانید اسکایپ برای استفاده از پهنای باند اینترنت رایانه شخصی طراحی شده است در حالی که واتس اپ برای تلفن های همراه کاملا مناسب است. این نکته را هم بدانید که تنها این دو برنامه نیستند که می توانند تماس تصویری برقرار کنند و برنامه های دیگری هم وجود دارند.

 


مطالب مرتبط

آموزش طراحی اینفوگرافیک در فتوشاپ

زیبا نویسی در اینستاگرام

آموزش جدا کردن کلمه یا متن بعد از کارکتر خاص در اک

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
Rate this post:
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما