آموزش تعویض / ارتقاء کیس کامپیوتر

با توجه به نوسانات قیمت ارز و رشد بی سابقه قیمت قطعات سخت افزار کامپیوتر ، کاربران ترجیح میدهند قطعات سخت افزار را در حد نیاز بروز رسانی کنند و این ارتقا می تواند شامل کیس نیز شود . در بعضی از مواقع هم ممکن است کاربر بخواهد از یک کیس جدید با امکانات بروز شده مثل چراغ ال ای دی ، فن خنک کننده بیشتر ، پورت های USB در پنل کیس یا درهای اکریلیک بهره بیشتری ببرد . در هر دو صورت ابتدا باید به این نکته دقت داشته باشید که اینکار نیاز به تجربه و تخصص دارد و شما باید به صورت کامل از ابتدا همانند اسمبل قطعات را داخل کیس ببندید . در ادامه با استفاده از تصاویری که آماده کرده ام صفر تا صد تعویض کیس کامپیوتر آموزش داده می شود . 

آموزش تعویض / ارتقاء کیس کامپیوتر

مرحله اول : باز کردن منبع تغذیه / پاور

1. برای شروع نیاز به یک پیچ گوشتی چهار سو ، یک ظرف برای نگهداری پیچ ها دارید . ابتدا تمام کابل ها را از کیس قبلی جدا کنید و اگر کیس شما قدیمی می باشد از یک زیر انداز برای جلوگیری از ریختن گردو خاک استفاده کنید . بهتر است برای انجام اینکار از یک میز استفاده کنید تا دسترسی شما به قطعات هم ساده تر باشد . 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 1

2. اولین کار باز کردن پیچ درب کیس همانند تصویر می باشد . حتما پیچ ها را داخل ظرف قرار بدهید . موقع باز کردن به نوع و اندازه پیچ های باز شده دقت داشته باشید تا موقع بستن با مشکل روبرو نشوید . برای راحتی کار می توانید قبل از باز کردن از هر مرحله ای یک عکس گرفته و عنوان عکس را برابر با پیچ باز شده نامگذاری کنید . 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 2

3. درها را به آرامی به طرف بیرون فشار بدهید تا از جای خود خارج بشود . سپس هر دو در را به طرف داخل روبروی هم قرار بدهید تا خارهای نگهدارنده طرف داخل درب خط روی قسمت بیرونی درب کیس نیاندازد . 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 3

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 4

4. اولی کار جدا کردن پاور یا همان منبع تغذیه از روی قطعات می باشد . پل ارتباطی بین تمام قطعات پاور می باشد . تا این قطعه را جدا نکنید نمی توانید قطعات دیگر را به راحتی از جای خودشان خارج کنید . فقط دقت داشته باشید که باز کردن پیچ منبع تغذیه آخرین مرحله و بعد ازجدا کردن کابل ها انجام می شود . 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 5

شش قطعه اصلی دارای کابل برق می باشد .  
مادربرد (24-pin primary rail)
مادربرد (8-pin processor rail—yours may be bigger or smaller)
کارت گرافیک (8-pin—yours may be bigger or smaller)
هارد دیسک یا SSD (SATA power cables)
دی وی دی رایتر (SATA power cable)
فن کیس (various)

بعضی از کابل ها مثل کابل مادربرد دارای یک خار نگهدارنده در یک طرف می باشد . ابتدا باید با فشار دو انگشت یکی روی خار و دیگری بخش دیگر کابل ، آن را به آرامی از جای خود خارج کنید . تحت هیچ شرایطی نباید به زور اینکار انجام شود . انجام اینکار نیاز به صبر و حوصله دارد پس صبور باشید و عجله نکنید .  

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 6

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 7

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 8

حالا پیچ های منبع تغذیه را باز کرده و به آرامی پاور را از جای خودش خارج کنید .  

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 9

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 10

 

 مرحله دوم خارج کردن دی وی دی درایو 

ابتدا کابل دیتای SATA را با فشار دو انگشت به طرف داخل از درایو جدا کرده . سپس طرف دیگر کابل ساتا را نیز به همین شکل از روی برد جدا کنید . 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 11

پیچ های هر دو طرف درایو را باز کرده و به آرامی از طرف پنل جلو کیس دی وی دی را خارج کنید . کمی از داخل کیس به آرامی به پشت درایو فشار بیاورید تا راحت تر خارج شود . 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 12

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 13

مرحله سوم جدا کردن هارد دیسک و SSD می باشد

ابتدا کابل دیتای SATA را با فشار دو انگشت به طرف داخل از درایو جدا کرده . سپس طرف دیگر کابل ساتا را نیز به همین شکل از روی برد جدا کنید . سپس پیچ مربوط به هارد و SSD را باز کرده و بیرون کیس قرار بدهید .  

 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 14

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 15

 

مرحله چهارم خارج کردن کارت گرافیک از شیار PCI 

 برای خارج کردن کارت گرافیک ابتدا باید کابل برق پاور را از روی کارت جدا کنید که اینکار در مرحله ابتدایی انجام شده است . سپس پیچ اسلت را همانند تصویر زیر باز کنید .  

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 16

حالا همانند تصویر زیر باید خار نگهدارنده برد گرافیک را به طرف پایین یا بیرون فشار بدهید . سپس کارت را به آرامی به طرف بالا بکشید . دقت داشته باشید تحت هیچ شرایطی به زور اینکار انجام نشود . هرجا فکر کردید که چیزی مانع خارج شدن پورت می شود کمی صبر و موضوع را بررسی کنید .

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 17

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 18

حالا نوبت میرسه به خارج کردن کابل های اتصال کیس که روی برد متصل شده است . کابل ها را به آرانی با دو انگشت بگیرید و به طرف بالا بیرون بیاورید . 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 19

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 20

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 21

نیازی به خارج کردن پردازنده و حافظه رم نمی باشد . این دو قطعه را خارج نکنید . معمولا برد با 6 پیچ به بدنه کیس متصل شده است . این 6 پیچ را همانند تصویر زیر باز کنید .  

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 22

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 23

برد را به آرامی با دودست از کیس بیرون بیاورید 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 24

حالا نویت میرسه به پنل مادربرد .این پنل به صورت منحصر به فرد می باشد و برای هر مادربردی متفاوت است . البته مدل مادربرد . از طرف بیرون به آرامی لبه های پنل را به طرف داخل فشار بدهید تا از جای خود خارج شود .  

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 25

تمام قطعات از داخل کیس به بیرون انتقال داده شد 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 26

 

حالا بردن قطعات باز شده داخل کیس جدید 

ابتدا درب کیس جدید را باز کرده . داخل هر کیسی یکسری پیچ وجود دارد . 6 پیچ زرد رنگ یا طلائی مادگی وجود دارد که باید روی بدنه اصلی کیس بسته شود . این پیچ ها برای نگه داشتن مادربرد می باشد . برای اینکه دقیقا متوجه شوید هر پیچ کجا باید بسته شود کافیست برد را روی دست بگیرید سپس با پیچ های داخل کیس مطابقت بدهید 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 27

حالا پنل را به آرامی با فشار دست جا بزنید . دقت داشته باشید که سر و ته بسته نشود. از روی پورت کیبورد و ماوس یا کارت صدا جهت دقیق بسته شدن را مشاهده کنید .  

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 28

مادربرد را به آرامی داخل کیس قرار داده و پیچ ها را ببندید . همان 6 پیچ قبلی که باز کرده بودید 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 29

نوبت میرسه به بستن کابل های ارتباطی کیس مثل چراغ / کلید خاموش روشن و پورت های USB  

1. وقتی مادربرد را از روبرو نگاه می کنید پردازنده بالا سمت چپ قرار گرفته است . پایین مادربرد معمولا یکسری اسلت سوزنی همانند تصویر زیر قرار گرفته که مربوط می شود به محل اتصال کابل های برق همچنین رابط های USB . 

1 آموزش اتصال کابل های برق کیس به مادربرد

2. کابل های اتصال یا همان Front panel از 4 عدد کابل زوج با عنوانهای H.D.D چراغ پاور ، Power SW کلید پاور ، Reset SW کلید ریست و Power Led تشکیل شده است .

2 آموزش اتصال کابل های برق کیس به مادربرد

3. حالا برای اتصال این 4 کابل بر روی برد یک اسلت سوزنی قرار دارد . باید به ترتیب هر کدام از 4 کابل را با توجه به سوکت مشخص شده در محل خود قرار بدهیم . مثلا نوشته شده Power SW کابل یک زوجی را روی دو سوزن اسلت قرار داده و به آرامی فشار بدهید تا در محل خود قرر بگیرد .

3 آموزش اتصال کابل های برق کیس به مادربرد

4 آموزش اتصال کابل های برق کیس به مادربرد

4. برای رابط USb یک نشانه وجود دارد . وقتی کابل رابط را در دستتان نگه میدارید و از روبرو به آن نگاه می کنید یک خانه خالی قرار داده شده است . بر روی برد هم چنین سوکتی وجود دارد . یعنی 5 ردیف دو عددی سوزن که یکی از آنها خالی است

5 آموزش اتصال کابل های برق کیس به مادربرد

5. برای اتصال کابل فن کیس هم باید سوکت آن را با توجه به سوکت های سوزنی روی برد که محصولا 3 پین می باشد وصل کنید .

6 آموزش اتصال کابل های برق کیس به مادربرد

کارت گرافیک را به آرامی روی شیار pci-ex قرار بدهید . سپس پیچ آن را ببندید و دقت داشته باشید قسمت انتهایی کارت گرافیک به درستی روی خار جا شده باشد .  

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 30

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 31

حالا درایو و هارد دیسک . درایو را به آرامی در محفظه خودش قرار داده و با 4 پیچ جای آن را فیکس کنید . هارد دیسک هم همینطور . 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 32

کابل ساتا از به برد متصل کره . سپس به درایو / هارد دیسک و SSD متصل کنید . 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 33

اگر فراموش نکرده باشید اولین قطعه ای که برای شروع باز کردیم منبع تغذیه بود . ولی در هنگام اسمبل روش فرق می کند و آخرین قطعه بستن پاور می باشد . اگر پاور شما قسمت بالای کیس قرار دارد باید کیس را ابتدا به پهلو بخوابانید . سپس به طوریکه محل خروج کابل ها قسمت داخلی کیس باشد پیچ ها از طرف پشت ببندید . اگر پاور به صورت ایستاده بسته شود و از دست شما رها شود ممکن است قطعاتی مثل گرافیک و حنک کننده پردازنده آسیب جدید ببینید 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 34

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 35

وقتی کیس را روی زمین قرار میدهید و می خواهید منبع تغذیه را ببندید باید محل خارج شدن کابل زیر کیس قرار بگیرید .یعنی درست به طرف زیر کیس . اگر محل خارج شدن کابل ها به سمت بالا باشد ممکن است به فن کیس یا پردازنده گیر کند و باعث خراب شدن قطعات شود . سپس هر 4 پیچ کیس را ببندید . در صورتیکه کیس شما اسکلت معکوس می باشد می توانید جهت قرار گیری کابل ها را برعکس کنید .

1 بخش ششم نصب پاور داخل کیس

3 بخش ششم نصب پاور داخل کیس

4 بخش ششم نصب پاور داخل کیس

2.در مرحله بعدی باید به ترتیب کابل 24 پین به علاوه کابل 4 پین را متصل کنید . کابل 24 پین را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید . از روی نگهدارنده (بست) که در تصویر زیر مشخص است نحوه قرارگیری آن بر روی رابط مشخص می شود .

5 بخش ششم نصب پاور داخل کیس

6 بخش ششم نصب پاور داخل کیس

3. در مرحله بعدی باید کابل برق ساتا را متصل کنید . دی وی دی رایتر ، هارد دیسک و قطعاتی که نیاز به برق ساتا داشته باشند باید از پاور تغذیه شوند . روش اتصال آن را می توانید از طریق تصویر زیر مشاهده کنید .  

8 بخش ششم نصب پاور داخل کیس

7 بخش ششم نصب پاور داخل کیس

9 بخش ششم نصب پاور داخل کیس

4. در مرحله آخر باید کابل ها را به کیس با بست محکم ببندید تا به مرور زمان در اثر گرم شدن رها نشوند .

10 بخش ششم نصب پاور داخل کیس

 

 همانطور که مشاهده می کنید کیس قدیمی با یک کیس جدید تعویض شد . من برای درک بهتر از تصاویری به غیر از کیس آموزش استفاده کرده ام . 

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 36

 تعویض ارتقاء کیس کامپیوتر 37

لطفا نظر خودتان را برای ما ارسال کنید تا نقاط قوت و ضعف مطالب مشخص شده و در جهت بهبود کیفیت محتوای سایت بتوانیم قدم موثر تری برداریم  . 

 

مطالب مرتبط

آموزش طراحی اینفوگرافیک در فتوشاپ

آموزش دانلود از یوتیوب بدون نرم افزار

آموزش جدا کردن کلمه یا متن بعد از کارکتر خاص در اک

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (1)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار عالی . ععکس های واضع تری بزارید

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
Rate this post:
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما